• ZDRAVÁ VÝZVA

• Skúste doma cez jesenné prázdniny pripraviť nejaké zdravé prekvapenie pre svojich spolužiakov, kamarátov (rodičia vám určite radi pomôžu) a v piatok po prázdninách na veľkej prestávke sa môžete navzájom poponúkať so zdravými maškrtami.

• Úcta k starším - ŠKD

• Každý rok pripravujú Klubkáči pre svojich starých rodičov malé prekvapenie. Tento rok pripravili malý darček aj pre seniorov v obci, ktorých stretli počas vychádzky.

• Kurz ElektroodpadDopad Zaježová

• V dňoch 23. až 25.10. 2023 sa pani učiteľka Adámiová a dievčatá z 5.A Nika Horniaková a Lili Babiaková zúčastnili kurzu k téme elektroodpad. Navštívili závod Zedko, kde sa recykluje elektroodpad a intenzívne sa vzdelávali, aby do školy priniesli nové informácie a odovzdali ich svojim spolužiakom aj učiteľom. Môžete sa tešiť na aktivity, budeme zbierať elektroodpad a robiť osvetu ako s ním narábať.

• Beseda

• Dňa 24.10.2023 sa uskutočnila na našej škole beseda zameraná na dve témy. Trestnoprávna zodpovednosť mladistvých pre 2. stupeň, kde sa žiaci oboznámili s pojmami ako je zločin, prečin, kedy sú zodpovední za svoje konanie a keď skĺznu na zlú cestu, aké ich čakajú postihy a výchovné opatrenia.

Pre 1.stupeň bola beseda zameraná na prevenciu agresivity a toleranciu k odlišnostiam. Žiaci si vyskúšali na modelových situáciách, ako máme posudzovať ľudí inej farby pleti, ako zvládať emócie a agresivitu v kolektíve.

• Dedkova záhrada - MŠ

• Počas týždňa si deti utvrdzovali, ale aj spoznávali ovocie, zeleninu a zároveň si pripravovali zdravé maškrty, ktoré sme s chuťou aj zjedli.

• Nakladanie kapusty - MŠ

• Naša MŠ sa premenila na kuchyňu , kde sa tlačila kapusta  a ochutnávala sa. Deti boli oblečené v krojoch a mali možnosť si vyskúšať tlačenie kapusty. Počas tlačenia sme si aj veselo zaspievali a nakoniec sme  dali kapustu do pohárov, ktoré si deti odnesú domov.

• Výlet do Dudiniec - MŠ

• Na začiatku školského roka ako každý rok ,sme sa zúčastnili výletu do Dudiniec na vlaku. Deti mali možnosť zažiť atmosféru spolucestujúceho vo vlaku, ale aj spoznávať krásy mesta Dudince.

• Návšteva v ZŠ - MŠ

• Naši predškoláci boli pozrieť nielen prvákov kamarátov, ale aj priestory našej krásnej základnej školy. Mali možnosť zažiť atmosféru vyučovacej hodiny spolu s kamarátmi.

• Svetlonosovia - MŠ

• Ako každý rok , tak aj tento deti spolu s rodičmi vyrezávali tekvice v domácom prostredí. To, že mali veľa kreativity a fantázie svedčilo o krásnych výtvoroch, ktoré nám zdobia areál MŠ.

• Začiatok v MŠ

• Nový školský rok sme začali aj so slzičkami aj s úsmevom.  Veríme , že časom sa všetky slzy stratia a naše deti budú s radosťou a úsmevom na tvári chodiť do MŠ za novými kamarátmi.

• Zážitkové učenie

• 18.10.2023 sa žiaci 5., 7., 8. a 9. ročníka vybrali do Krupiny na zážitkové učenie výtvarnej výchovy, dejepisu, geografie a slovenského jazyka. V múzeu Andreja Sládkoviča v Krupine si pozreli výstavu nádherných obrazov od Michaely Bodnárovej (rodáčky z Dudiniec) a expozíciu múzea. Prezreli si aj podzemie a na záver sa prešli parkom A. Sládkoviča.

• Lyžiarsky a plavecký výcvik - vzdelávanie

• Tak ako naši žiaci v škole získavajú nové vedomosti a zručnosti, tak isto sa vzdelávajú aj naši páni učitelia, pani učiteľky a vedenie školy. V minulom školskom roku sa nám podarilo zúčastniť sa lyžiarskeho kurzu , tento školský rok sme absolvovali plavecký výcvik a tak pevne veríme, že vaše deti budú mať šancu absolvovať takýto športový výcvik, kde budú v dobrých rukách.

• Oznam

• Pre vyťaženosť mobilnej NTS BB je plánovaný odber krvi presunutý na február 2024. Presný dátum sa včas dozviete. Napriek tomu sa už teraz veľmi tešíme na všetkých darcov!

• Regionálna výchova

• V rámci vyučovania regionálnej výchovy sme sa s piatakmi vybrali na Harmanec, odkiaľ sme pozorovali miestne časti našej obce a pohoria, ktoré obklopujú našu obec.

• Zdravý životný štýl a prevencia proti závislostiam

• Dňa 12. 10. 2023 sa na našej škole uskutočnila beseda na tému Zdravý životný štýl na 1. stupni. So žiakmi sme si pozreli video, ktoré nám prezradilo, ako sa správne stravovať a na základe týchto vedomostí sme spoločne vytvorili vlastné pyramídy správnej zdravej výživy. Na druhom stupni sa beseda týkala drogovej prevencie. Žiaci si pozreli smutné príbehy zo života závislých, no i odpoveď na otázku prečo mnoho ľudí siaha po drogách v rôznych podobách. Odchádzali s radou: „Lepšie je nezačať.“ Vypĺňali i dotazník, ktorý ukázal celkom zaujímavé odpovede. Zo 74 dotazníkov, ktoré vypĺňali "deti", vek od 11 do 15 rokov odpovedali kladne, teda ÁNO viac než polovica  na otázky - Ponúkol ťa niekedy dospelý alkoholickým nápojom? -Stalo sa ti, že si vypil(a) aspoň 1 pohárik alkoholického nápoja? Ešte väčšiu skúsenosť majú s cigaretami a pravidelne fajčí 8 žiakov z opýtaných. Smutné zistenie je tiež to, že na otázku - Pije niekto z rodiny tak, že ti to vadí? - odpovedalo 20 žiakov ÁNO. Dúfam a verím, že aspoň niektorým sme vystavili zrkadlo, v ktorom sa vidia o čosi ostrejšie.

• Plameň

• Dňa 6.10.2023 sa uskutočnila jesenná časť hasičskej súťaže Plameň. Naše žiačky mali trošku smolu a obsadilo nepopulárne 4. miesto.

Ďakujeme za reprezentáciu:

Reprezentovali: Sporišová N., Malčeková L., Pálová L., Didiová E., Výbošťoková L. .