• ENGLISHSTAR 2023

• 27.4.2023 sa uskutočnila medzinárodná súťaž v anglickom jazyku ENGLISHSTAR. Z našej školy sa jej zúčastnilo 15 žiakov. Dúfame, že tento rok sa na nás usmeje šťastie a vyhráme zaujímavé ceny.

• Deň Zeme

• 27. apríla sme mali na našej škole Deň Zeme. Začali sme ho reláciou venovanou tomuto dňu. Dve hodiny pracovali žiaci so svojimi triednymi učiteľmi v triede. Každá trieda si pripravila aktivity, ktoré súviseli s Dňom Zeme. K zlepšeniu životného prostredia môže prispieť každý z nás. Dokázali sme to úpravou areálu školy. Každá trieda vyčistila pridelený úsek. Takto sme všetci prispeli k tomu, aby sa nám lepšie žilo na našej krásnej planéte.

• Deň Zeme v ŠKD

• 22. apríla sme si pripomenuli Deň Zeme. Klubkáči mali pri tejto príležitosti rôzne aktivity. Deti sú našou budúcnosťou a aj pre nich je dôležité životné prostredie.

• Výchovno-vzdelávací program - MŠ

• Prostredníctvom hudobno –zábavného programu, sa deti preniesli do čarovného sveta zvieratiek. Deti sa vďaka piesňam dozvedeli o živote na farme, aké zvieratká tam žijú, aký z nich máme osoh a ako sa o ne máme starať. Deti hádali zvuky zvierat ako sa volajú mláďatá zvierat.

• Predškoláci v škole - MŠ

• Naši predškoláci sa vybrali na návštevu do základnej školy, kde pani učiteľka spolu s deťmi pripravili zaujímavé aktivity. Deti mali veľkú radosť s návštevy a plno zážitkov.

• Deň Zeme - MŠ

• Pri príležitosti dňa Zeme sme spolu s rodičmi zorganizovali brigádu v celom areály MŠ. Vysadili sme kvietky, pokosili, pohrabali, vysiali trávu, vystrihali malinčie a zhotovili sme pocitový chodník. „Chodník plný lásky, sily, spolu sme ho urobili. Môžete stúpiť do štrku, kôry, pôdy, hliny, v každom zažijete pocit iný. Je tu jedno pravidlo, chodí sa tu na boso. Topánky si odložíš po chodníku pochodíš. Váž si tento chodník malý, veď sme sa tu namakali.“

• Slovenský jazyk

• V šlabikári prváci čítali o rastlinkách, bylinkách, z ktorých sa môže variť čaj. V pondelok si bylinky priniesli do školy. Každý si uvaril čajík z toho, čo si priniesol a vôňa sa rozliehala po triede celý deň.

• Futbal mladší žiaci

• 24.4.2023 sa na ZŠ EMŠ uskutočnilo okresné kolo vo futbale ml. žiakov. Hralo sa na umelej tráve.

Podarilo sa nám postúpiť zo skupiny s bilanciou jedna výhra a jedna prehra.

Žiaľ, v nasledujúcich zápasoch sme mali síce vynikajúci herný prejav, no postupne nám dochádzali sily.

Celkovo sme obsadili nepopulárne 4. miesto. Celkovo bolo na turnaji 6 mužstiev.

Ďakujeme za reprezentáciu.

Reprezentovali:

R. Godžák, L. Jesenský, S. Mesiar, T. Oláh, M. Cekovec, M. Bartoš.

• Deň Zeme 2.A

• Druháci si pripomenuli Deň Zeme zbieraním odpadkov. Snáď to nezostane len jednodňovou aktivitou a pochopia, že o našu Zem je potrebné starať sa neustále.

• Exkurzia Martin

• Dňa 19. 04. žiaci druhého stupňa absolvovali exkurziu do Martina. Prežili spolu veľmi zaujímavý deň. Hlavnou zástavkou pre nich bola návšteva "KOCKOVNE", kde poskladali a zároveň aj naprogramovali prostredníctvom tabletu vlastnú chodiacu žabu z lega, ktorá vydávala zvuky, svietila podľa vytvoreného programu.

Druhou zástavkou bola návšteva Národného cintorína v Martine, kde žiaci našli známe mená ako je Jozef Cíger-Hronský, Štefan Krčméry, Maša Haľamová, či  Národný pomník olympionikov. Nechýbal ani voľný čas v nákupnom centre.

• Štúrov Zvolen

• Cieľom súťaže v rétorike je formovanie vzťahu mladých ľudí k rodnému jazyku, rozvíjanie verbálno-komunikačných schopností mládeže, skvalitňovanie ich rečového prejavu. Dňa 19.4. 2023 sa Liliana Babiaková, žiačka 4.A,  zúčastnila na okresnom kole súťaže Štúrov Zvolen v Krupine.

Súťažila v I. kategórii (žiaci 4. – 6. ročníka). Lili sa umiestnila na 1. mieste a postúpila na regionálne kolo do Zvolena.

• Návšteva predškolákov

• Blíži sa zápis do 1. ročníka a pri tejto príležitosti sme pozvali do našej školy predškolákov. Pripravili sme im zábavné predpoludnie. Bolo super!

• Veľká noc - MŠ

• Naše šikovné deti spolu s rodičmi sa postarali o to, aby Veľká noc pred našou škôlkou bola vyzdobená a krásna. Spoločne v domácom prostredí vyrobili rôzne ozdoby.

• Hudobno-výchovný koncert

• Do našej školy zavítal veľmi netradičný a pre niekoho možno inšpiratívny hudobník, ktorý nám so zanietením rozprával o jeho naplnení zmyslu života a hre na perkusívne hudobné nástroje. Predstavil žiakom niekoľko druhov týchto hudobných nástrojov a koncert bol zaujímavý, pretože sami žiaci mali možnosť koncert doplniť ich hrou na hodobných nástrojoch, ktoré priniesol.

• Rozprávkové divadielko

• Podpolianske osvetové stredisko a Národné osvetové centrum každoročne organizujú regionálnu súťažnú prehliadku detskej dramatickej tvorivosti za región Detva, Krupina, Zvolen - Rozprávkové divadielko 2022.

Deti z Divadla Adam sa na tejto prehliadke, ktorá sa konala 24.3.2023 vo Zvolene, zúčastnili s rozprávkou Dvanásť mesiačikov. 15 malých hercov z našej školy sa držala hesla „ťažko na cvičisku, ľahko na bojisku.“ Ich námaha stála za to, pretože sa umiestnili na 2. mieste a postupujú na krajské kolo, ktoré bude 21.4. 2023 v Žiari nad Hronom.

• Chovateľská prehliadka

• Žiaci Základnej školy mali možnosť v rámci prírodovedných predmetov navštíviť chovateľskú prehliadku trofejí a poľovníctva v kultúrnom dome v Hontianskych Nemciach, kde okrem prehliadky trofejí mali možnosť porozprávať sa s odborníkmi z oblasti poľovníctva a lesníctva. Tí im s láskou k horám a životu vysvetlili, prečo je pre nich poľovníctvo zmyslom života a vášňou a prečo sa rozhodli o zver a les starať. Dozvedeli sa mnoho zaujímavostí a možno to bolo ďalšou inšpiráciou pre ich rozhodovanie o budúcom povolaní.